на главную


Форум


Сорти  

    Рід цикламен ділиться на дві секції — аурикулатум та жилантум, що об'єднує 12 видів. Уперше в культуру був введений ц. латиоліум, поширений на Кіпрі, в Сіцілії, Греції, палестині. В культурі закритого грунту відомий з VI-VIII століття цикламен персидський з секції жилантум.

    Цикламен — багаторічна трав'яниста рослина х круглими або плескатими бульбами, з яких розвивається велика кількість округлих або брунькоподібних гладеньких, блискучих, темно-зелених листків з візерунком на зовнішньому боці різної насиченості й чернуватим відтінком на нижньому. Діаметрі листка 9-14см, він живе 90-120 днів. Квітки поодинокі, численні, розташовані на вертикальних або ледь зігнутих квітконіжках 20-30см завдовжки, із загнутими донизу іерхівками. Пелюстки оцвітини різко відігнуті догори, що надає квіткам вишуканої й оригинальної форми. Залежно від сорту пелюсток буває 5-20шт, їх забарвлення різноманітне — від білого до темно-червоного. Чашечка п'ятироздільна, чашелистки яйцеподібні, сіро-зелені, віночок зрощенопелюстковий, п'ятироздільний. Тичинок п'ть, маточка одна, зав'язь округла, одногнізда. Розмножується цикламен, як правило, насінням, при цьому важливо проводити безперервний добір.

    В умовах України культивують тільки у закритому грунті, використовуючи для цього форми, що зацвітаєть через 8-12міс після посіву і мають високі декоративні якості.

    Усі культурні форми належать до одного виду — цикламена широколистого (C. latifolium Sibth et sm.), або персидського (C. persicum Mill.), що характеризується великою різноманітністю садових форм.

    Найпоширеніша гігантська форма, яка об'єднує велику кількість сортів, що різняться між собою за двома головними ознаками: кількістю пелюсток (5-10 і більше) та їх формою (прості та оторочені).

    В окрему групу виділено гібридні форми С. Rokoko hort, одержані від схрещування сортів з отороченими пелюстками (fimbriatum) та С papilio hort., що за будовою квітки нагадують орхідею.

    Сорти гігантської групи дуже популярні, проте останім часом все частіше повертаються до мініатюрних форм, що нагадують дикі види, які відрізняються від них різноманітним забарвленням квітів та тонким ароматом.

    Цикламен — культура холодних оранжерей, потребує пухкого грубоструктурного субстракту з домішкою листяної землі та дренуючого інертного матеріалу, регулярного щедрого поливу. На тривалість дня реагує мало, проте весною і восени дуже чутливий до інтенсивності освітлення та температурного режиму.